Тема уроку. Розділові знаки між
частинами складносурядного речення.
Мета: поглибити знання учнів про складносурядні
речення, формувати
вміння правильно
розставляти розділові знаки та інтонувати
складносурядні речення;
розвивати творчі вміння моделювати
складносурядні речення,
використовувати їх в усному й писемному
мовленні, спонукати
виявляти ініціативність і самостійність, сприяти
самореалізації творчого
мислення; виховувати повагу до
загальнолюдських моральних
цінностей.
Тип уроку: урок формування практичних
умінь і навичок.
Обладнання: таблиця «Розділові знаки в
складносурядному реченні»
Раз
добром нагріте серце
вік не прохолоне…
Т.Г.Шевченко
вік не прохолоне…
Т.Г.Шевченко
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів
§ Прочитайте слова, записані на дошці.
§ Назвіть ключове слово. (Добро).
§ Антонім до слова добро. (Зло)
§ Чому саме людське серце, на вашу думку, містить у собі ці два антиподи, дві
протилежності?
ІІІ. Повідомлення теми й мети
уроку
Прочитайте та обдумайте завдання уроку, виділіть серед них те, що вам уже
частково відоме, що невідоме. Запишіть, що ви очікуєте від уроку. «Картка
очікування (Додаток 1 до уроку № 3)
ІV. Сприймання й усвідомлення
учнями навчального матеріалу
1.
Робота в групах. Опрацювання
теоретичного матеріалу. Скласти за таблицею розповідь «Розділові знаки в
складносурядному реченні»
Кома
|
Кома не ставиться
|
Тире
|
Крапка з комою
|
Здебільшого між
частинами складносурядного речення ставимо кому
|
Між двома частинами
складносурядного речення, з’єднаними одиничним сполучником і(й),та( в
значенні і), або, чи
|
Якщо обидві частини
виражають причинно- наслідкові відношення, різке протиставлення або швидку
зміну подій
|
Між ускладненими або
далекими за змістом частинами складносурядного речення
|
То вітерець дихне по
ниві, то коник в житі засюрчить, то бджілка радісно з добутком, злетівши з
квітки задзижчить (Л.Глібов)
|
На річці бухикнуло
весло та злякано пискнув кулик (М. Стельмах). Чого світання так ясніють в
полі і ген сріблиться пісенька дзвінка?
|
Чужих два слова в пісні
буде – і пісня вся тоді чужа! (Д. Павличко). Ще мить – і сад загубить пишну
вроду ( Д. Луценко).
|
Усе зраділо, стрічаючи
день; і день зрадів, розцвітаючи, ясний, теплий, погожий (Панас Мирний)
|
2.
Лінгвістичне дослідження. Записати речення, підкреслити в кожному граматичні основи. Пояснити
розділові знаки.
1. Я принесу тобі свою надію і подарую смуток і
біду. 2. Ми ростемо у височінь,і правда наша кривду поборола. 3.
Добро пам’ятається довго, а зло – ще довше. 4. Або не сокіл я, або спалила мені
неволя крила. 5. Доброта – це наче руки мами, і на них тримається життя.
Дослідити, чи всі речення є складносурядними. Свою відповідь аргументувати.
V. Виконання системи практичних
завдань, спрямованих на формування пунктуаційних умінь
1. Пунктуаційний практикум. Записати
речення, розставляючи розділові знаки. З’ясувати, у яких реченнях можна
здійснити заміну сполучників синонімічними. Зробити синтаксичний розбір 8
речення.
1. Нове століття вже на видноколі і час
новітню створює красу. 2. Наука вчить багато а життя ще більше. 3.
Несімо правди непогасний стяг і кривда в нашу долю не поцілить. 4. Хай наше
слово не вмирає і наша правда хай живе. 5. Життя іде і все без коректур і час
летить не стишує галопу. 6. Без слова немає обнови і часу мертвіє відлік. 7.
Проходять покоління по землі та кожне творчий слід свій залишає. 8. Плекаймо
вміння віддавати любов тепло зустрічний крок і завжди будемо багаті в щедрості
серця і думок. 9. Зі мною друг і знов душа розкрита на чисте все на світле на
живе.
2. Робота в парах. Скласти
й розіграти діалог на тему "Робити
добро дурням — все одно, що підливати воду в море" (Сервантес). Чи
поділяєте ви цю думку? Використати складносурядні речення.
3. Творче моделювання. Скласти
складносурядні речення за схемами на тему «Доброта й милосердя врятують світ».
Пояснити розділові знаки.
1.
[ ] , і [ ]
2.
То [ ] , то [ ]
3.
[ ] , але [ ]
4.
Не тільки [ ] , а й
[ ]
5.
[ ] , та й [ ]
Зробити синонімічну заміну сполучників. З’ясувати стилістичну функцію
змодельованих речень.
VІ. Систематизація й узагальнення
знань учнів з теми
Скласти зв’язну розповідь про складносурядне речення, смислові зв’язки та
розділові знаки між його частинами.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Робота з картками очікувань
§ Учні ставлять + навпроти завдання, якщо вважають його
виконаним.
§ Висловлюють власні враження від уроку та власних досягнень.
§ Самооцінювання.
«Монолог добра»
Я – добро.
Я живу…
Я мрію…
Я роблю…
Я знаю…
Я бажаю…
Я живу…
Я мрію…
Я роблю…
Я знаю…
Я бажаю…
Учитель. Які ж головні цінності в
людському житті? Людське серце – джерело життя як у
прямому, так і в переносному значенні. Від того, чим воно наповнене, залежить
наше життя. Давайте разом поміркуємо, що б ви хотіли помістити у свої серця. (Вчитель
прикріплює на дошці (чи плакаті)
“сердечко”).
Давайте наповнимо його краплина
по краплині тим добрим, що робить людину
духовно багатою, життєрадісною.
Тож ніколи не забувайте робити добро. І нехай вогник добра, любові,
милосердя зігріває вас усе життя. Нехай добрими й милосердними будуть наші
серця!
Творіть добро – і буде осяйним
Усе життя і день ваш кожен – гожим
Живіть щодня в ладу зі словом Божим.
Творіть добро і опікуйтесь ним.
Даруйте іншим радощі свої,
Сприймайте болі інших, наче власні,
і буде небо ваших мрій прекрасним,
Мов цвіт троянд і щебет солов’їв.
Творіть добро, цей Божий заповіт
Віддайте в спадок, як беззастережність.
Краса душі, душевна ваша щедрість,
Хоч би там що — таки врятує світ.
Усе життя і день ваш кожен – гожим
Живіть щодня в ладу зі словом Божим.
Творіть добро і опікуйтесь ним.
Даруйте іншим радощі свої,
Сприймайте болі інших, наче власні,
і буде небо ваших мрій прекрасним,
Мов цвіт троянд і щебет солов’їв.
Творіть добро, цей Божий заповіт
Віддайте в спадок, як беззастережність.
Краса душі, душевна ваша щедрість,
Хоч би там що — таки врятує світ.
VІІІ. Домашнє завдання
Підготувати лінгвістичне повідомлення про складносурядне речення.
1 варіант. Вправа з підручника (поставити пропущені розділові знаки).
2 варіант. Написати есе «Добро починається з людського
доброго серця»
Немає коментарів:
Дописати коментар