пʼятниця, 20 жовтня 2017 р.

Тема уроку. Складносурядне речення, його будова й засоби  зв’язку  в ньому
Мета: поглиблювати знання учнів про особливості будови складного
            речення, ознайомлювати  дев’ятикласників з поняттям про
            складносурядне речення, його будову й засоби зв’язку в ньому;
            розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль
            складносурядних речень у текстах, творчі вміння моделювати
            складносурядні речення відповідно до мети й обставин  спілкування
            та використовувати їх у висловлюваннях; виховувати  повагу до
             рослин –  символів України.
Тип уроку:  урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: таблиця «Складне речення»вінок з калинових кетягів, презентація, аудіозапис пісні «Ой у лузі червона калина»
Вишита колоссям і калиною, 
Вигойдана співом солов’я, 
Звешся веселково — Україною , 
Земле зачарована моя
Олександр БОГАЧУК

Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Забезпечення емоційної готовності. Опора на суб’єктний досвід учнів.
Учитель. Завжди любили люди цілющу красуню калину, яка є символом дівочої краси, ніжності. Вона росла біля кожної хати. Красива й у пору цвітіння, і коли багряніє восени листя, і взимку,коли на тлі білого снігу червоніють її ягоди. Дівчата вишивали на сорочках калину, її вплітали у віночок. Росте калина по лісах, у гаях, дібровах, на узліссях – по всій Україні. Її садять коло хати. Калина – неодмінний атрибут оселі українця, слава рідної землі, отчого краю, батькової хати. Це той символ, що пам’ять людську береже, нагадуючи про милий край; символ безсмертя, мужності й незламності духу в боротьбі за незалежність.
Учениця.
Посадіть калину коло школи,
Щоб на цілий білий світ
Усміхнулась щиро доля,
Материнський білий цвіт.
Посадіть калину на городі,
Щоб розквітнула земля!
Із роси пречиста врода,
З неба – почерк журавля.
Посадіть калину коло тину,
Щоби злагода цвіла!
Буде щедрою родина -
Буде честь їй і хвала.
Посадіть калину коло хати,
Щоб на всеньке на життя!
Стане кожен ранок святом,
Дітям буде вороття.
Посадіть калину в чистім полі!
Хай вона освятить час!
Рід наш дуже любить волю.
Хай же воля любить нас!
Синє небо, злоте поле…
Посадіть калину коло школи.
А щоб цвіт її не стерся,
Не зів’янув в спориші,
Посадіте коло серця,
Щоб цвіла вона в душі.
          Антоніна Листопад
- Калина «цвіте в душі». Як розумієте ці слова?
- Чи знаєте ви таких людей, у яких калина цвіте в душі?
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. «Атака на учня»
1. Що вивчає синтаксис?
2. Складне речення – це…
3. Чому речення називається складним?
4. Як пов’язані між собою його частини?
5. Який зв’язок інтонаційний, який сполучниковий?
6. Сполучник – це…
7. Яка різниця між сполучниками сурядності та підрядності?
8. Для чого в мовленні використовуються складні речення?

2.  Робота в групах. І група. Скласти за таблицею «Складне речення» (Додаток  1) діалог на 6-8 реплік.
Пояснити, чому складні речення поділяються на сполучникові й безсполучникові. Навести приклади, дібрані з художньої літератури (вправа,  виконана вдома).
Побудувати з двох простих речень речення сполучникове й безсполучникове.
Калина – символ вірності й патріотизму.
Барвінок – символ нев’янучого кохання.
ІІ група. Пригадати й назвати розряди сурядних сполучників (опора на таблицю – додаток 2). Побудувати з двох простих речень речення сполучникове, частини якого поєднані різними сурядними сполучниками.
Калина – символ вірності й патріотизму.
Барвінок – символ нев’янучого кохання.

3. Презентація роботи груп
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Калина – символ невмирущого українського роду. Недаремно й рідну українську мову ніжно величаємо калиновою – вічною, незнищенною.
Цвітом калини на весіллі оздоблюють коровай, гільце, вбрання нареченої, бо в тому цвіті – вічна краса, міцне кохання. Червоні кетяги калини дівчата вплітають у вінки на веселому святі Обжинків. Коли калина одцвітає – то знак печалі; коли хитається без вітру – то дівчина тужить за милим; коли опускає віття – сумує. Ходити по калину – шукати милого, судженого. За народними уявленнями, калина має чарівну властивість чути, бачити, думати й говорити.  
Отож, сьогодні ми також будемо говорити про рослини-символи України. Презентація епіграфу.
Прийом «Кошик сподівань»  (Учні формулюють тему, мету уроку, що вони очікують від уроку).
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу
1.     Лінгвістичне дослідження.
Вставити замість крапок відповідно до змісту сурядні сполучники; визначити, які з речень складні, а які прості.
Красива калина і в пору цвітіння, … коли багряніє восени листя, …взимку, коли на тлі білого снігу червоніють її ягоди.
Росте вона  по лісах, у гаях, дібровах, на узліссях – по всій Україні. Садять калину і біля хат, щоб весною білим цвітом милувала, …взимку від застуди лікувала. Коли кетяги достигали, їх вішали попід стріхою. Ідеш селом - … хати неначе в коралі вбралися … червоніють до самих заморозків.
Жінки  вишивали калину на сорочках, …дівчата  вплітали її у віночок. Калиною прикрашали весільний коровай, … перед молодими на столі ставили букет із гілочок дуба та калини.
Користуючись таблицею «Складні речення». Визначити вид складних речень із попереднього завдання.
2.     Робота в парах. Записати речення й самостійно зробити синтаксичний розбір.
І група. Без калини не уявити пісенної творчості народної, а пісень про калину не злічити.
ІІ група. Ой зацвіла калинонька в зеленому лузі, й тепер моя голівонька і серденько в тузі.
§  Які це речення? Поясніть.
§  Які розділові знаки поставлено в них? Чому?
§  Як поєднано в складносурядному прості речення?
§  Складіть схеми речень (під контролем учителя).
§  Робота над самостійним формулюванням визначення про складносурядне речення.
3.     Робота з текстом. Знайти в тексті складносурядні речення, виписати їх. Довести, що речення складносурядні.
Наші предки-слов'яни зустрічали Новий рік з квіту­чою вишнею. Незадовго до свята діжку, у якій росло деревце, вно­сили в хату. В теплі розвивалися бруньки, і дерево рясно вкривало­ся ніжним біло-рожевим цвітом. Квітуче деревце залишалося в хаті аж до весни, а потім його висаджу­вали в теплу землю.
V. Виконання системи творчих вправ на основі опрацьованого теоретичного матеріалу
Учитель. Пригадаймо милозвучні, барвисті назви: «Ой, у лузі, при доро­зі зацвіла калина...», «Червона калинонька, похиле деревце», « Червона кали­нонько, чому листя опускаєш?», «Ав лузі калина  весь луг прикрасила», «Ой, за­цвіла калинонька, з неї цвіток спав». І нарешті пісню, у якій ідеться про муж­ність і незламність народу в боротьбі за незалежність народу рідного краю, бла­городний порив звитяжців «похилену червону калину підняти, а свою славну Україну, засмучену, розвеселити». Отже, з калиною в пісенному фольклорі асо­ціюються патріотичні почуття, любов до рідного краю. Звучить пісня «Ой у лузі червона калина»
Творча робота.
Написати твір-мініатюру «Калина – це символ, що пам’ять людську береже», використовуючи складносурядні речення.
Стилістичний експеримент.
Довести, що подані речення є складносурядними,використавши метод «Прес». Накреслити схеми речень.
1. Ой, у лузі при дорозі зацвіла калина, а мати з слізьми проводжала єдиного сина.
2. Як піду я яром та долиною,
Та знайду я рожу з калиною,
Та стану я калину ламати,
Та й стане мені зозуля кувати.
3. Защебече соловейко в лузі на калині,
А козак наш заспіває, ходя по долині.
4. Виростай же, мій синочку, мій соколе,
Тобі щастям колоситься рідне поле.
Пролягла тобі на зорі путь орлина,
І в дорогу проводжає цвіт калини.
5. Ой у лузі червона калина похилилася,
Чогось наша славна Україна зажурилася.
А ми тую червону калину підіймемо,
А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо.
Творче конструювання.
Скласти речення за схемами,використовуючи подані граматичні основи.
Зацвіла калина – розцвіла душа                  [     ] , і [    ] .
Калина червоніє – дівчина радіє                 Чи  [     ], чи  [     ].
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
(Учні записують продовження речень на паперових калинових листочках і, по черзі озвучуючи відповіді, приєднують до калинового вінка).
§  На уроці ми дізналися, що…
§  Я вважаю, що ця тема важлива, бо…
§  Я знаю…
§  Я вмію…
§  Найбільший мій успіх – це…
§  На наступному уроці я хочу…
VІІ. Домашнє завдання
(письмове – на вибір учнів).
1.     Підготувати усне повідомлення на лінгвістичну тему «Складносурядне речення, його будова й засоби  зв’язку  в ньому»
2.     Скласти діалог на тему «Плекаймо в серці кожне гроно», використовуючи складносурядні речення. ( І варіант).

3.     Виписати з поезій Т.Г. Шевченка складносурядні речення зі словом «калина». (ІІ варіант).

Немає коментарів:

Дописати коментар

Ми йдемо в 10 клас